Premium Sanal Sunucular M2 SSD Stoklarla Sınırlıdır.
Müşteri Paneli

Sunucu nedir? Sunucu Barındırma Nedir?

Sunucu nedir? Sunucu Barındırma Nedir?

Bir kuruluşun Bilgi Teknolojisi (BT) altyapısı hakkında en iyi kararları vermek için, web sunucularının ve sunucu barındırma işlevinin net bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olur . Bilgisayarlar ve İnternet ile ilgili birçok terim gelişigüzel veya yanlış kullanılmaktadır, bu da teknik bir konunun anlaşılmasını zorlaştırabilir.

Ancak internetin nasıl çalıştığına dair işlevsel bir anlayışla, sunucu barındırma gibi konularda karar verme bağlamı çok daha kolay hale geliyor.

Ama bu bilgisayar ağları nelerden oluşuyor?

Tüketici veya iş bağlamında, internete erişmek ve başkalarıyla iletişim kurmak için programları kullanmak için bireyler tarafından kullanılan bilgisayarlar genellikle masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlardır.

Bu kişilerin bağlandığı bilgisayarlar başkalarının ev veya iş bilgisayarları değil, sunucu adı verilen belirli bir bilgisayar türüdür.

Sunucu nedir?

Sunucular, ağ kaynaklarını yöneten bir ağ üzerinde bulunan bir tür bilgisayar veya cihaz olarak tanımlanır. İnternet üzerinde bir web sitesi veya uygulama gibi bir şeyi çalıştırmak için tasarlanmıştır. Sunucular, uzun süreler boyunca günde 24 saat tutarlı bir performans düzeyinde çalışacak şekilde tasarlanmış özel bir bilgisayar türüdür.

Belirli bir tür işletim sistemi çalıştırırlar ve belirli bir kuruluş tarafından tek kiracılı bir sunucu olarak veya satıcılar için paylaşılan bir sunucu olarak kullanılabilirler. SSD VDS Sanal sunucular ve dedicated sunucular gibi başka kategoriler de vardır . Hepsi İnterneti çalıştırmakla ilgili bir dizi iş yapabilir.

Çoğu web sunucusu, farklı türde verileri depoladıkları bir veri merkezinde düzinelerce veya yüzlerce başka sunucunun yanı sıra büyük raflarda çalışır. Sunucu, başkalarının erişmesi için verileri barındırır. Ana sunucu, internet kullanıcılarının bilgisayarlarına veya diğer web sunucularına talep edilen verileri iletir. Walmart ve Apple gibi dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları dışında, çoğu kuruluş, diğer birçok kuruluşla aynı veri merkezinde verileriyle sunuculara sahiptir.

Sunucuyu işletmeye kiralayan şirket, genellikle yalnızca web barındırma veya barındırma olarak adlandırılan barındırma hizmeti sağlayıcısıdır. Kullanıcı bir modem aracılığıyla internete bağlanır. Bilgi gönderip alma hızları, İnternet servis sağlayıcıları tarafından belirlenir.

Sunucu Barındırma Nedir ve Sunucu Ana Bilgisayarı Ne Yapar?

Sunucu barındırma, web siteleri, e-postalar ve medya dosyaları gibi içeriğin İnternet üzerinden insanlar tarafından erişilebilir ve kullanılabilir olmasını sağlamak için donanım kaynaklarının yönetimidir.

Kişiler ve kuruluşlar, web sitelerinin, e-posta sistemlerinin ve diğer İnternet özelliklerinin depolanabileceği ve teslim edilebileceği sanal gayrimenkul sağlamak için web barındırma hizmeti sağlayıcılarından sunucu barındırma kiralar. Web barındırma sağlayıcısı, isteklerin ve içeriğin son kullanıcı bilgisayarlarına ve bilgisayarlarından iletilebilmesi için sunucunun çalışır durumda ve İnternete bağlı kalmasını sağlamaktan sorumludur.

Barındırma hizmeti sağlayıcılarının diğer temel sorumlulukları şunları içerebilir:

1. 7/24 kullanımda olan donanımlar için potansiyel bir risk olan sunucuların aşırı ısınmasını önlemek
2. Gerektiğinde donanımın değiştirilmesi
3. Temel müşteri desteği sağlamak

Sunucu barındırma planı 'yönetilen sunucu barındırma' içinse, barındırma sağlayıcı hizmet sözleşmesinde belirtilen bir dizi ek görevi yerine getirir.

Yönetilen Hizmet Barındırma nedir?

TeknoFirst gibi yönetilen hizmet sağlayıcılar, sistem için önemli ölçüde daha fazla sorumluluk üstlenir. Sorumlulukları, sunucu donanımını ve web hizmeti platformunu kurmak ve yapılandırmak, sunucuyu İnternete bağlamak ve müşterilerin verilerini kaynak sunucudan yeni hedef sunucuya geçirmelerine yardımcı olmakla başlar.

Bu görevler tamamlandıktan sonra , yönetilen barındırma sağlayıcısı , aşağıdakiler de dahil olmak üzere eksiksiz bir hizmet paketi sağlar :

  1. Performans ve güvenlik izleme
  2. Tehdit istihbaratı gibi gelişmiş güvenlik önlemleri
  3. Sunucu yazılımı ve işletim sistemi güncellemeleri
  4. Yanıt vermeyen hizmetlerin kök neden analizi
  5. Kapsamlı müşteri desteği

Çeşitli sunucu barındırma türleri, her sektördeki her büyüklükteki bireylerin ve kuruluşların çevrimiçi ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar. Serbest çalışanlardan çok uluslu markalara kadar her türlü işletme web sunucusu barındırma kullanır. Kişisel bir blog için kullanılan sunucu barındırma ile büyük bir kuruluş arasındaki temel farklar, gereken sunucu sayısı, bu sunucuların türleri ve bu sunucularla ilgili gerekli destek ve hizmetlerin düzeyidir.

Bir Sunucuda Neler Barındırılabilir?

Pratik olarak herhangi bir dijital veri bir web sunucusunda saklanabilir . Bulut bilişimin yükselişinden önce, bir işletmenin kendi bilgisayarlarında kullandığı tüm uygulamaların, bir web sunucusu yerine bilgisayarın sabit diskinde veya şirket içi bir sunucuda yerel olarak depolanması gerekiyordu.

İş uygulamaları için bulut ve bir hizmet olarak yazılımın (SaaS) popülaritesi ile birçok kuruluş artık iş yazılımlarının çoğunu hatta tamamını barındırma şirketleri tarafından sağlanan sunucularda çalıştırıyor.

Web sunucularının en yaygın kullanımları arasında web siteleri ve e-posta çalıştırma ve paylaşılan programlar ve belgelerle iş işbirliği yer alır.

İçerik yönetim sistemi, medya dosyaları ve iletişim formları gibi bir web sitesinin tüm farklı bölümleri, kuruluşun sunucularında barındırılır. Bir çevrimiçi mağaza, katalog, alışveriş sepeti ve muhtemelen ödeme sistemi gibi e-ticaret öğelerinin tümü bir web sunucusunda barındırılır.

Farklı Sunucu Türleri Vardır

Sağlayıcılar tarafından sunulan farklı sunucu türleri, kuruluşların özel ihtiyaçlarına uygundur ve sayısız farklı amaç için web barındırma hizmeti sunar. Örneğin Özel Sunucular , sağlık şirketleri ve kendi ödemelerini işleyen e-ticaret tüccarları gibi uyumluluk endişeleri olan kuruluşlar arasında popülerdir.

Ne tür bir işiniz olursa olsun, sunucu barındırmaya sahip olmanız veya buna ihtiyaç duyma ihtimaliniz vardır.

İşletmeniz için doğru barındırma çözümünü keşfetmek için SSD VDS Sunucu Satın Alma.

 

 

 

Kaydol Müşteri Paneli
Whatsapp Satış Öncesi Destek Kurumsal Çağrı Merkezi
Top