Premium Sanal Sunucular M2 SSD Stoklarla Sınırlıdır.
Müşteri Paneli

Dedicated Sunucu Nedir? Nasıl Çalışırlar?

Dedicated Sunucu Nedir? Nasıl Çalışırlar?

Yeni bir web sitesi açarken yapmanız gereken ilk seçimlerden biri, işletmenizin operasyonel ihtiyaçları için doğru barındırma çözümünü seçmektir. Düşük trafikli bloglar veya küçük işletmeler çalıştıran site sahipleri, düşük maliyetler nedeniyle genellikle paylaşılan barındırma sunucularını tercih ederken, site büyümesine veya artan trafik taleplerine hazırlanan web yöneticilerinin daha fazla esneklik, güvenlik ve performans sağlayan bir barındırma çözümüne ihtiyacı vardır.

Özel sunucular dünyasında yeniyseniz, bu kılavuz, web sitenizin ihtiyaçları için en iyi kararı verebilmeniz için sizi yönlendirmeye yardımcı olmak için burada. Aşağıda, özel bir sunucunun ne olduğunu, mevcut farklı türde özel web barındırma planlarını ve paylaşılan bir barındırma çözümü yerine özel bir sunucu seçmenin benzersiz avantajlarını anlatacağız.

Dedicated Sunucular nedir?

Özel bir sunucu, web sitenize kendi bireysel sunucusunu sağlar; bu, aynı sunucu kaynaklarını birden fazla site veya uygulama ile paylaşmanız gerekmediği anlamına gelir. Bu, yoğun trafik talepleri olan web sitelerinin, büyük trafik artışları sırasında bile son kullanıcılara tutarlı ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi sağlamasına olanak tanır. Adanmış sunucular ayrıca, hangi yazılım üzerinde çalıştığı ve güvenlik altyapısı gibi sunucunuzun yapılandırmaları üzerinde tam kontrol sağlar .

Dedicated Sunucu Barındırma Nedir?

Özel sunucu barındırma , size uzak bir sunucuya bireysel erişim sağlar. Bir barındırma sağlayıcısı tarafından sağlanan bu sunucu, tamamen size ve web sitenize adanmıştır; bu, sunucu yapılandırması üzerinde tam denetime sahip olacağınız ve sunucunuzun tüm kaynaklarına erişeceğiniz anlamına gelir (genellikle barındırma sağlayıcıları, gerektiğinde sunucu teknik desteği de sağlar). Adanmış sunucular, bir ortak yerleşim veri merkezindeki yakındaki adanmış sunucularla ağ erişimini paylaşabilirken, aynı donanımı diğer sunucularla paylaşmazlar.

Adanmış Web Barındırma Planlarının Farklı Türleri
Özel bir web barındırma planı seçerken, yönetilen ve yönetilmeyen adanmış sunucular arasından seçim yapabilirsiniz :

Yönetilmeyen Barındırma: Barındırma sağlayıcıları, sunucunuzun donanım altyapısının sorunsuz çalışmasını sağlarken, siz veya sistem yöneticiniz, adanmış sunucunuz ve yazılımı üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Yönetilmeyen özel web barındırma genellikle komut dosyaları yükleme, güncellemeleri ve uyumluluk sorunlarını yönetme ve güvenlik protokolleri oluşturma konusunda dahili uzmanlık gerektirir. Yönetilmeyen barındırma ile TeknoFirst, sunucunuzun bağlı olduğu donanımı, güç altyapısını ve ağı yönetmeye yardımcı olabilir.

Yönetilen Barındırma:
Özel web barındırma sağlayıcıları, ayrılmış sunucunuzu izlemek, yapılandırmak, güvenceye almak ve yönetmek için mühendislerin atanması da dahil olmak üzere sunucu sorumluluklarını üstlenir. Yönetilen adanmış sunucu barındırma planları, kendi kendini yöneten, çekirdek tarafından yönetilen veya tam olarak yönetilen adanmış barındırma arasında değişebilir . Yönetilen barındırma genellikle sunucunuzu ve barındırdığı web sitelerini yönetmenize yardımcı olmak için cPanel gibi bir sunucu kontrol panelinden oluşur.
Seçtiğiniz özel web barındırma planı türü, deneyiminize dayalı olmalıdır. Yönetilmeyen bir planla adanmış sunucunuzun tam kontrolünü ele alırken, bununla ilgili teknik sorumlulukları da üstlenmiş olursunuz. Ancak, yönetilen bir planla, siz web sitenizin veya işletmenizin diğer alanlarına odaklanırken sunucunuzu izleyip yönetebilen uzman mühendislerden oluşan bir ekibe erişim kazanacaksınız.

Dedicated Sunucuların Faydaları

Paylaşılan bir sunucunun kısıtlamaları olmadan, adanmış sunucular size ve son kullanıcılarınıza birden çok ağ avantajı sağlar. Web siteniz için özel bir sunucu seçmek size şunları sağlar:

  • Yoğun trafik taleplerini karşılayın.
  • Site hızını ve performansını optimize edin .
  • Tam sunucu kontrolü elde edin.
  • Gelişmiş güvenlik önlemleri uygulayın.
  • Depolama alanını artırın.

    Yoğun Trafik Taleplerini Ele Alın

    Siteniz şu anda artan trafik talepleri yaşıyor veya pazarlama girişimleri veya promosyonlar nedeniyle gelecekte büyüyeceğini tahmin ediyor olsun, özel bir sunucu trafik artışlarına hazırlıklı kalmanızı sağlar . Paylaşılan sunucu barındırma ile sınırlı bant genişliği nedeniyle, büyük bir trafik artışı, düşük site performansına veya site çökmelerine, daha yüksek hemen çıkma oranlarına ve gelir kaybına neden olabilir.

Site Hızını ve Performansını Optimize Edin

Özel bir sunucuyla web siteniz, sunucu işlem gücünü, bant genişliğini veya belleği diğer sitelerle paylaşmaz. Bu, herhangi bir zamanda sunucunuzun kaynaklarının nerede kullanıldığını kontrol ederek sayfa çalışma sürelerinizi ve genel site performansınızı optimize edebileceğiniz anlamına gelir.

Tam Sunucu Kontrolü Kazanın

Paylaşılan bir sunucu kullanmanın aksine, web sitenizi özel bir sunucuda barındırmak, sunucuya Kök veya Yönetici erişimi dahil olmak üzere sunucu yapılandırmaları üzerinde tam kontrol sağlar. Bu, sunucu yazılımı, donanım özellikleri ve sunucunun işletim sistemi dahil olmak üzere sunucunuzun her yönünü optimize etmenize olanak tanır.

Gelişmiş Güvenlik Önlemlerini Uygulayın

İşletmeniz müşteri verileri, kredi kartı numaraları ve daha fazlası dahil olmak üzere hassas bilgileri işliyorsa, özel bir sunucu web sitenizin güvenlik önlemlerini geliştirmenize yardımcı olabilir. Özel bir sunucu kullanarak, kendi İnternet Protokolü (IP) adresinize ve sitenizin özel gereksinimleri için özelleştirilmiş güvenlik önlemleri oluşturma özgürlüğüne sahip olacaksınız.

Depolama Alanını Artırın

Birçok özel web barındırma planı, site verileri, arşivleme ve yedekleme gerçekleştirme için sunucu içinde ayrı depolama sürücüleri sağlar. Bu, gerçek sunucudaki belleği boşaltarak sunucunuzun son kullanıcılar için optimum web sitesi performansı sağlamasına yardımcı olur.

Özel Web Barındırma Maliyetleri

Özel bir web barındırma planının fiyatı, seçtiğiniz sağlayıcıya, ihtiyaç duyduğunuz sunucu yapılandırmasına ve sözleşmenizin uzunluğuna göre değişir. Genel olarak, daha düşük fiyatlı özel sunucu barındırma planları daha az kaynakla gelirken, daha yüksek fiyatlı planlar daha fazla bant genişliği, depolama kapasitesi ve büyüme alanı sunar.

Ayrıca, işletmeniz teknik konularda size yardımcı olabilecek veya sunucu sorumluluğunu tamamen üstlenen bir destek ekibine erişim kazanacağından, yönetilen bir plan seçmek aylık maliyetlerinizi de artırabilir. Ortalama olarak, özel bir sunucu barındırma planı için ayda 500₺ veya daha fazla ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Dedicated Server Kim Seçmeli?

Küçük, düşük trafikli bir web sitesi işletiyorsanız, paylaşılan sunucular site ziyaretçilerinize tek tip bir kullanıcı deneyimi sağlarken maliyetleri düşürmenize yardımcı olabilir. Ancak, e-Ticaret işletmesi gibi büyük bir web sitesi işletiyorsanız, paylaşılan sunucular trafik taleplerini veya ani artışları karşılamakta zorlanır. Özel bir sunucuyla, yüksek trafikli web sitelerine sahip web yöneticileri, daha yüksek düzeyde site güvenliği sağlarken son kullanıcılar için tutarlı ve güvenilir bir deneyim sağlayabilir.

Kaydol Müşteri Paneli
Whatsapp Satış Öncesi Destek Kurumsal Çağrı Merkezi
Top